Immunerősítő: természetes megoldások, immunerősítés házilag

Immunerősítő: természetes megoldások, immunerősítés házilag

Az egészség az egyik legnagyobb kincsünk, ezért mindent meg kell tennünk a megóvásának érdekében. A szervezetünk úgy lett megalkotva, hogy magától is felvegye a harcot a különféle betegségek ellen, mindazonáltal, szükség van a tudatos cselekedetekre is. Ma már számos olyan immunerősítő praktikát ismerünk, amit otthon, magunk is követhetünk. Az egészséges életmód kialakításához és fenntartásához sok esetben nincs is szükség orvosra.

De mégis mit tehetünk az egészségünk megóvásáért? Hogyan védekezik a testünk, és miként segíthetünk neki? Milyen természetes, és házi immunerősítő megoldásokat érdemes kipróbálni? Alábbi cikkünkben ezekre a kérdésekre adunk választ.

Mi az az immunrendszer?

Szervezetünk legfőbb védekezési rendszere az immunrendszer. Az immunitás védettséget, mentességet jelent. Mivel az immunrendszer felel a testünk egészségéért és védelméért, rendkívül fontos a megfelelő működés. Ugyanis, csak akkor számíthatunk valós védelemre a betegségek és fertőzések ellen, ha erős immunrendszerrel rendelkezünk.

Az immunrendszer olyan sejtekből, szövetekből, és szervekből áll, amelyek aktívan részt vesznek az esetlegesen kialakuló fertőzések elleni védekezésben. Legfontosabb feladatuk, hogy megkülönböztessék az idegen anyagokat a szervezet saját anyagaitól. Amennyiben az immunrendszer idegen anyaggal, más néven antigénnel találkozik, megpróbálja megsemmisíteni és eltávolítani.

A védekezésben nélkülözhetetlen szerepet játszik a bőr, hiszen ez az immunrendszer elsődleges védelmi vonala. A bőr által termelt faggyú és verejték meggátolja a kórokozók szervezetbe jutását. Ráadásul, a verejtékkel együtt számos méreganyag is távozik a testből. Immunrendszerünkhöz tartoznak még a mandulák, a lép, a csecsemőmirigy, a bél bizonyos szakaszai, valamint a fehérvérsejtek. Az antigének megsemmisítése a falósejtek és antitestek segítségével történik. 

Amikor az immunrendszer működéséről beszélünk, kétféle mechanizmust különböztetünk meg. Az egyik a veleszületett, természetes védekezési rendszer. Ennek az a feladata, hogy felismerje a kórokozókon található mintázatokat, és gyors reakciót indítson. Ezután, néhány nappal később működésbe lép a másik mechanizmus, a tanult, vagy adaptív rendszerünk.

Az adaptív immunrendszer megtanulja, és felismeri azokat a kórokozókat, amelyekkel már korábban is találkozott. Ennek köszönhető, hogy, ha újabb találkozásra kerül sor, akkor gyorsan, erőteljesen, és specifikusan reagál. Az adaptív immunrendszer teszi lehetővé a védőoltások működését is.

Mitől gyengülhet le az immunrendszer?

Bármennyire is hatékony az immunrendszer egészségünk védelmében, sajnos ez sem állandó. Ha nem ügyelünk kellően a folyamatos immunerősítésre, az immunrendszerünk legyengül, és az egészségünk nagyobb veszélynek lesz kitéve.

Az immunerősítők használata leggyakrabban ősszel és télen, vagyis a hűvös, nyirkos időben kap nagyobb hangsúlyt. Pedig az immunrendszer erősítésére egész évben szükség van, hiszen a gombák, a baktériumok és a vírusok bármikor megtámadhatják. Naponta több száz mikroorganizmussal találkozunk, amiktől csakis az erős, felkészült szervezet képes megóvni.

Az immunrendszer legyengülésében több tényező is szerepet játszik. Először is ott vannak a már említett mikroorganizmusok, melyekkel nap mint nap találkozunk. Ez különösen igaz azokra, akik a nap nagy részét emberekkel zsúfolt helyen töltik, mint például egy üzlethelyiség, vagy tömegközlekedés. Ilyen helyzetben az immunrendszerünk nagyobb támadásnak van kitéve, ezért fontos, hogy jó állapotban legyen.

A nem megfelelő táplálkozás ugyancsak gyengíti az immunrendszert. Mivel a bél egyes szakaszai beletartoznak az immunrendszerbe, a helytelen étkezési szokások negatívan hatnak a betegségek elleni védelemre. A bélflóra ugyanis nem csak a táplálékok lebontását végzi, hanem képes megvédeni a veszélyes baktériumoktól, gombáktól és vírusoktól. Ezen felül olyan vitaminokat is termel, amelyre a szervezetnek szüksége van.

Vagyis, ha nem óvjuk kellően a bélflóránkat, gyengítjük a szervezet védekezőrendszerét. Mint ahogy a folyamatos stressz sem tesz jót. Fokozottan ügyeljünk a helyes stresszkezelésre. Sajnos, nem egyszerű, de az immunerősítő hatása vitathatatlan. A mozgásszegény életmód, a rendszertelen alvás, és a lábadozás egy másik betegségből szintén legyengítik az immunrendszert.

Mikor van szükség immunerősítőre?

Mint mondtuk, az immunrendszer erősítésére egész évben szükség van, hiszen folyamatos terhelésnek van kitéve (hol kisebb, hol nagyobb). Azonban a megszokottnál több immunerősítő használata szükséges például járvány idején. Legyen szó egy nagyobb volumenű járványról, vagy egy enyhébb influenzáról, immunerősítés nélkül nem vehetjük fel vele a harcot.

Akkor is érdemes odafigyelni a fokozott immunerősítésre, ha valakinél gyakran visszatérnek bizonyos betegségek, mint például az arcüreggyulladás, vagy a tüdőgyulladás. A betegségek rendszeres ismétlődése nyilvánvaló jele annak, hogy nem elég erős az immunrendszer.

További immunerősítésre van szükség egy komolyabb diéta ideje alatt. Diétázhatunk azért, mert le szeretnénk fogyni, diétázhatunk egy betegség miatt, de diétázhatunk a szálkásabb megjelenés miatt is. Akármi is a motivációnk, a lényeg, hogy diéta alatt legyengül a szervezetünk, ezért nélkülözhetetlen a tudatos immunerősítés.

A só szerepe az immunerősítésben

Az egyik legismertebb immunerősítő a só. Megannyi helyen olvashatunk pozitív hatásairól, és immunerősítő szerepéről. Az viszont nem kap elég hangsúlyt, hogy az eltérő típusú sók eltérő hatással vannak a szervezetünkre.

A hagyományos konyhasó, amely minden asztalon megtalálható, sajnos nem túl egészséges. A megnyerő fehér színt mindenféle színező anyaggal hozzák létre. A konyhasó több mint 2000 kémiai reakción megy keresztül azelőtt, hogy a boltokba kerül. Az ipari előállítás következménye, hogy a konyhasó rengeteg egészségromboló adalékanyagot tartalmaz.

Ezzel szemben a természetes sók kifejezetten egészségesek. A Himalája só és a parajdi sót kézzel bányásszák, és természetes formájában kerül forgalomba. A Himalája só rózsaszínes, míg a parajdi só inkább szürkés. A rendhagyó megjelenés azonban senkit ne riasszon el. Ezek a természetes sók több mint 80 féle ásványi anyagot tartalmaznak, a parajdi só ráadásul az őstenger iszapját is magába szívta.

A természetes sókat több módon is használhatjuk immunerősítés céljából. Légúti betegségek kezelésére bevált módszer a sós inhalálás. A sós vízzel való öblögetés, és a sós fürdő ugyancsak erősíti a szervezetünk. Mivel a természetes sókat nagyobb tömbökben is megvásárolhatjuk, akár sószobát is építhetünk belőlük.

Természetes immunerősítők

Szerencsére nem csak a sóval erősíthetjük az immunrendszerünket házilag. Az otthon is használható, természetes immunerősítők közé tartozik a fokhagyma, a bodza, a homoktövis, a propolis és a gyömbér is.

A fokhagyma allicint tartalmaz, ami egy baktérium, vírus és gombaölő anyag. A fokhagyma fogyasztása csökkenti a vérnyomást, ugyanis értágító hatása van. Bővelkedik A-, B-, C- és E-vitaminban. Antioxidáns hatásának köszönhetően hatékonyan segíti a fertőzések és gyulladások elleni védekezést.

A bodza és a homoktövis egyaránt immunerősítő hatással rendelkezik. A bodza jót tesz a megfázásos, influenzás, és egyéb légúti panaszok ellen. A homoktövis C-, és E-vitaminban gazdag. Élénkíti az anyagcserét, amely fontos az egészség és az egészséges testsúly megtartásához.

Ugyancsak kiváló immunerősítő a mézben található propolis, és a gyömbér is. Ezekhez az anyagokhoz könnyedén hozzáférhetünk, így nem okozhat akadályt a napi bevitelük. Érdemes erre odafigyelni, mert így jelentősen növelhetjük szervezetünk ellenálló képességét.

Immunerősítés házilag

Az otthoni immunerőítésnek több különböző módja is van. Az első, ha a fentebb felsorolt természetes immunerősítőket elkezdjük napi rendszerességgel szedni. Főzhetünk belőlük teát, vagy felhasználhatjuk más ételek elkészítéséhez is.

Az étkezés minden szempontból fontos szerepet játszik az immunerősítésben. A bélflóránkat meg kell óvni, ehhez pedig szükség van a rendszeres és változatos táplálkozásra. A gyorséttermi ételek és a félkész ennivalók helyett fogyasszunk rostokban gazdag zöldségeket és gyümölcsöket.
Kerüljük a felesleges stresszt, és próbáljunk meg pozitívan állni a kihívásokhoz és nehézségekhez. Ebben sokat segít, ha eleget alszunk minden nap, és kipihenjük magunkat. A rendszeres mozgás ugyancsak jót tesz az immunrendszerünknek. Mint ahogy a sóterápia is. Nem csak a légutakat tisztítja ki, de segít a relaxációban és a stressz csökkentésében is. Ennél jobb immunerősítőt pedig keresve se találnánk.

Kezdőlap » Blog » Immunerősítő: természetes megoldások, immunerősítés házilag