Beköszönt a hidegebb idő, ezzel eljön a megfázásos megbetegedések időszaka is. Azért, hogy minél könnyebben vészeljük át az ezzel járó kellemetlenségeket, összegyűjtöttük a megfázás elleni legjobb házi praktikákat.
A házi gyógymódok legnagyobb előnye, hogy olyan alapanyagokat használhatunk fel, amelyek jószerivel minden háztartásban kéznél vannak, tehát nem kell betegen külön bevásárlásra indulnunk. Ezen kívül természetes alapanyagokból készülnek, olyanokból, amelyet mi magunk választunk ki.
De mi is a megfázás tulajdonképpen?
A nátha a felső légutakban vírusok által okozott, általában komplikációk nélkül lezajló megbetegedések gyűjtőneve. Leggyakoribb tünetei közé tartozik az orrdugulás, az orrfolyás, a torokfájás, a köhögés és a tüsszögés.
A náthát legtöbbször a rhinovírus és az RSV respiratórikus szincicális vírus okozza, amelynek kórokozói általában cseppfertőzéssel (tüsszentéssel, köhögéssel) kerülnek a levegőbe, vagy olyan, több ember által használt tárgyakra, mint a járművek kapaszkodói, az ajtókilincsek, a villanykapcsolók.
A nátha jobban fertőzi meg azokat, akiknek az immunrendszere legyengült, vagy akár nagyobb stressznek vannak kitéve, esetleg vitaminhiánnyal és/vagy más betegségekkel küzdenek. Ezért is jellemző, hogy a nátha a téli és a tavaszi időszak leggyakoribb vendége, hiszen ilyenkor kevesebb természetes vitaminforráshoz jutunk hozzá és eddigre merülnek ki a nyári tartalékaink.
A nátha általában 2-3 napos lappangási idő után mutatja meg magát, és jellemzően orrfolyással, torokfájással indul. Gyakori, hogy először vizesebb váladék távozik az orrból, majd pár nap után sűrűbbé, nehezebben távozóvá változik. A torokfájás változó, de gyakori kísérőtünet, az orrnyálkahártya fájdalmával, érzékenységével együtt.
Gyakran társul mindezekhez fejfájás, levertség, a kisebb gyerekeknél láz, a nátha nyári verziójában pedig sokszor megjelenik a hányás és hasmenés is.
Bár a betegség (akár különösebb kezelés nélkül is) általában egy hét alatt elmúlik, ha a tünetek súlyosbodnak, vagy akár újak jelentkeznek, mindenképp érdemes orvoshoz, vagy hatásosabb kezeléshez fordulni. Ilyen tünet lehet a magas láz, az erősödő-elhúzódó köhögés, vagy a kötőhártya-gyulladás.
A náthás megbetegedés felül is fertőződhet, szövődményei lehetnek. Ezek között a leggyakoribb a fül, az orrmelléküregek, vagy a légcső bakteriális felülfertőződése, amelyből később akár tüdőgyulladás is kialakulhat. Ilyenkor érdemes a házi gyógymódok mellett antibiotikumos kezeléshez is folyamodni.
A leghatékonyabb házi praktikák a megfázás ellen
Forró húsleves
Az egyik klasszikus a forró leves, amely hagyományosan a nagymamák “gyógyfőzete”, hiszen soha semmi nem olyan finom, és gyógyító, mint az édesanyák/nagymamák házi húslevese. Mindegy, hogy tyúkból vagy marhából készül, a zöldségekkel gazdagon megpakolt fazékban hosszan, sok-sok órán át, lassan bugyogó házi leves nem csak a testi, de a lelki bajokat is gyógyítja.
Táplálkozási szakemberek kutatásai laboratóriumi körülmények között vizsgálták a húsleves gyógyító hatását. A vizsgálatokból kiderült: a csirkehúsleves gyulladáscsökkentő hatású. Dietetikusok által is gyakran hangoztatott tény, hogy minél tovább fő a leves, annál jótékonyabban hat. Nem csupán a náthás tünetekre, hanem nagyon jó kúra a fájó, beteg gyomorra is. Nem véletlen, hogy ma már boltokban, kisebb gasztronómiai műhelyekben is kaphatók 36 vagy akár 72 órán keresztül főzött alaplevek is, amelyek az egészséges táplálkozás alapját is képzik.
Gyömbér
A gyömbér fogyasztását elsősorban magas káliumtartalma miatt ajánlják, valamint azért, mert nagy mennyiségben tartalmaz A-, C-, E- és B-vitaminokat, magnéziumot, foszfort, vasat és cinket is. A gyógynövény fokozza az étvágyat, segíti az emésztést, vírus- és baktériumölő hatóanyagokban is gazdag, segíti az izzadást, és nagy mértékben csökkenti a lázas állapotot, de segít a köhögés csillapításában is.
Nátha esetén citrommal, mézzel, melegvízzel remek ital készíthető belőle és gyorsan segít enyhíteni a betegség tüneteit.
Fokhagyma, a csodaszer
A fokhagyma és úgy általában a hagymafélék szerves kénvegyületekben igen gazdagok. A fokhagymából készíthetünk levest, rádörzsölhetjük pirítósra, sokan összenyomva mézzel kikeverve is fogyasztják meghűlés esetén.
Ha a gyomrunk bírja, akár önmagában összerágva is nagyon hatásos.
Mellkasborogatás borssal
A felső légutak megtisztítására évszázadok óta alkalmazzák a különböző mellkasborogatásokat, amelyek lényege, hogy valamilyen gyógykészítményt, krémet, pasztát, vagy növényt kell borogatás formájában a mellkasra tenni. Ezek a felhasznált anyagtól függően serkenthetik a vérkeringést, de lehtnek gyulladáscsökkentő, vagy olykor hűsítő hatásúak is.
A borsos borogatásnál egy papírtörlőt nedvesítsünk be vízzel, vagy víz és ecet keverékével, majd szórjunk rá őrölt borsot, végül egy másik papírtörlővel fedjük le. Ezt helyezzük a mellkasra, majd rugalmas pólyával, vagy nagyobb kendővel, esetleg egy szorosabb trikóval rögzítsük a mellkason. Ha megszáradt, naponta 2-3 alkalommal lehet ismételni.
Minden jó, amiben C-vitamin van
A C-vitamin serkenti az immunrendszer működését, növeli a fehérvérsejtek számát, amelyek felveszik a harcot a kórokozókkal szemben, és fokozzák a fehérvérsejtek működését is. Többek között ezeknek köszönhetően csökkenti a meghűléses, náthás betegségek tüneteit. Legjobb C-vitamin források a homoktövis bogyó, a csipkebogyó, a fekete ribizli, a paprika, a citrusfélék, az eper, a kivi, sőt, a brokkoli és a kelbimbó is meglepően sok C-vitamint tartalmaz.
Szauna
Az infraszauna különösen hatékony segítség a náthás betegségek gyógyításában, hiszen hatására rengeteg méreganyag távozik a szervezetből az izzadságon keresztül. Az infrasugarak belülről felmelegítik a testet, megemelik a testhőt, amely intenzív immunválaszra készteti a szervezetet.
Arra azonban figyeljünk, hogy közösségi szaunát a betegség fertőző fázisában ne látogassunk!
Sóterápia
A só számos módon enyhítheti a náthás tüneteket:
- gargalizálva, vagy sópipa használatával fertőtleníti a torkot, enyhíti a fájdalmas nyelést
- a sópárna felmelegítve, és kívülről a torokra helyezve enyhítheti a fájdalmat
- párologtatva erősíti az immunrendszert és tisztítja a légutakat (a webshopunkban is találsz párologtató sót)
- orröblítő kannába helyezve pedig segít az orrjáratok kitisztításában.
-
Himalája párologtató só 1kg990 Ft
-
Parajdi párologtató só 1kg950 Ft
Inhalálás
Az inhalálás segíti az arcüregben, vagy a légutakban letapadt váladék fellazítását. Vegyünk egy nagyobb tálat, töltsünk meg forró vízzel (de ne lobogóval, mert az égési sérülésekhez vezethet!), tegyünk a fejünkre egy törölközőt, és hajoljunk a tál fölé.
Lélegezzünk mélyeket, hogy a meleg gőz átjárhassa a légutakat. A magasabb hatásfok eléréséért a vízbe tehetünk szárított kamillát, vagy kakukkfüvet, zsályát, esetleg Himalája sót, vagy parajdi sót is.
És a legfontosabb: a pihenés
Nem győzzük hangsúlyozni, hogy a pihenés minden kórból való kilábalás elengedhetetlen hozzávalója. Emellett van, hogy a szervezet csupán elfárad és tünetekkel jelzi, hogy érdemes kicsit megpihenni.
Ha azonban a tünetek belátható időn belül nem enyhülnek, vagy akár súlyosbodnak, mindenképp forduljunk orvoshoz, szakemberhez!
Gyakori kérdések
A felső légutakban vírusok által okozott, általában komplikációk nélkül lezajló megbetegedés
Fogyasszunk sok folyadékot, húslevest, teákat. Utóbbiba tehetünk gyömbért, a fokhagymából készülhet leves, vagy el lehet rágcsálni is mindkettőt. Hasznos lehet a mellkas borogatása, a megemelt C-vitamin bevitel, jótékonyan hat a szaunázás, a sóterápia, vagy a gyógynövényes inhalálás is.