A sós lábfürdő egy régi módja a relaxációnak és a méregtelenítésnek. De hogyan készül egy igazán jó lábfürdő, és hogyan érdemes alkalmazni? Erről gyűjtöttük most össze a legfontosabb információkat nektek.
Az egyik legősibb és legismertebb méregtelenítő kúra a sósvizes lábáztatás, amely nem csak a betegségmegelőzés egyik legjobb fegyvere, de kiváló stresszoldásra, vagy akár fájdalomcsillapításra is.
A nap bármely szakaszában jól eshet egy kellemes lábáztatás, hiszen hatása bármikor áldásos, azonban a legjobb mégis talán az esti órákat választani, mert szervezetünk ekkor fordul rá a regenerálódásra, a pihenésre, a relaxációra.
A meleg vízben feloldott só antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatással bír, de a bőrproblémák kezelésére is hatékonyan alkalmazható, ezért nem csak kellemes, de az egészségünk megőrzése szempontjából is nagyon hatásos terápia.
A sós lábfürdő hatása és előnyei
A só jótékony hatásait több cikkünkben is részleteztük már, de itt is érdemes megemlíteni, hogy azért is jó ha minél több módon, változatosan használjuk ezt az ásványi kincset, mert elképesztően sokoldalú, és nagyon sok problémának, bajnak is elejét vehetjük a rendszeres használatával. (Lásd só hatása a szervezetre, vagy a sóterápia cikkünket)
A só egy része például a bőrön keresztül felszívódik, ezáltal képes mélyebb rétegekbe is bejutni. Ennek következtében tágítja az ereket, emeli a test hőmérsékletét és serkenti a vér- és nyirokkeringést is.
Képes enyhíteni a lábdagadást azzal, hogy a szövetekben felgyűlt víz távozását támogatja. Jó hatással van a gyulladások kezelésére, továbbá fertőtlenítő hatású, ezért kitűnően hat a egyes reumás betegségek gyógyulásra, nőgyógyászati panaszok, vagy gombás, bakteriális fertőzések kezelése esetén is.
Lábadozó betegeknek, esetleg műtéteken átesetteknek is kifejezetten ajánlják nyugtató hatása miatt. A sós fürdőket a levegő magas sókoncentrációja okán a légúti betegségekben szenvedőknek ajánlják a szakemberek. Egyesek szerint hatásos lehet az anyagcserezavar ellen, de ajánlják magas vérnyomás, és emésztőrendszeri panaszok ellen is.
Mivel a lábfej idegvégződései más testrészekkel is kapcsolatban állnak, a lábfürdők segítenek abban, hogy a test számos pontjára gyorsan eljusson a segítség.
A forró, sós lábfürdő jótékonyan hat az artériás keringés zavarainak korai stádiumában, vagy egyéb funkcionális keringési zavaroknál, segíthet az alvászavarok kezelésében, sőt, még a székrekedés kezelésében is.
Mi szükséges a méregtelenítő lábfürdőhöz?
A legfontosabb két alkotóelem a tiszta víz és az adalékmentes só. Kitűnő választás például a parajdi só, vagy a Himalaja só, ezek bármelyikéből készülhet egészséges és regeneráló lábfürdő.
-
Himalája fürdősó fekete 1kg950 Ft
-
Parajdi só 1kg690 Ft
Nagyjából három liter 40°C-osra felmelegített vizet öntsük egy lavórba és szórjunk hozzá nagyjából két maroknyi, vagy hat-hét evőkanálnyi sót. A víz mindenképp lepje el a lábfejet, legjobb, ha a boka fölé ér. Tegyük bele a lábukat és nagyjából tizenöt percig pihentessük benne, vagy amíg langyosra nem hűl. Utána jól megtöröljük, majd ha lehet, még legalább tizenöt percen át pihentessük a lábunkat.
Ez egy alap fürdő receptje, de természetesen a hatást lehet tovább fokozni. Tehetünk például két csésze almaecetet a vízhez, amelynek ezáltal erős gombaölő, illetve bőrpuhító hatása lesz. Szintén gombaölő lehet a sós lábfürdőbe cseppentett teafaolaj is, a levendula vagy citromfűolaj pedig nyugtatja a fáradt végtagokat. De vigyázzunk! A gombás lábat nem jó hosszan és gyakran áztatni, ezért ha ilyen problémával állunk szemben, érdemes szakértő segítséget kérni.
Milyen gyakran, és milyen hosszú ideig?
Bár a sós fürdő nagyon kellemes és egészséges testnek, léleknek, érdemes inkább kúraszerűen és mértékkel alkalmazni.
Általában ezeket a lábfürdőket heti két, vagy maximum három alkalommal jó használni nagyjából három héten keresztül. Ezt évente körülbelül még egy alkalommal érdemes kúraszerűen megismételni, tehát évi kétszer 10-10 alkalommal.
A sós lábfürdőnél is van természetesen ellenjavallat. Például a sebes, fekélyes lábat szintén nem jó sós fürdőben áztatni, ezeket jobb hagyni meggyógyulni és utána elkezdeni a kúrát.
Milyen más formában tud segíteni a só az egészségmegőrzésben?
A só felhasználásának számos módja ismert. Az egyik legközkedveltebb és leghatékonyabb a sóterápia, amelynek lényege, hogy egy erre a célra fejlesztett készülék az apróra őrölt sót egy ventilátor segítségével bejuttatja egy terápiás helyiségbe, ahol a mesterségesen kialakított “só-köd” képes megközelíteni a sóbarlangok mikroklímáját. (Lásd Sószoba kialakítása 5 lépésben cikkünkket.)
A só részecskéi megtapadnak a légutak nyálkahártyáján, majd gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatásuknak köszönhetően helyreállítják a nyálkahártya állapotát, csökkentik annak duzzanatát, és feloldják majd eltávolítják az itt lerakódott szennyeződéseket, baktériumokat, gombákat. Ezek később váladék formájában távoznak a szervezetből.
A sóterápia legfontosabb hatása, hogy a só nyákoldó és gyulladáscsökkentő hatása miatt bármelyik légúti megbetegedés kezelésére orvosok által is kifejezetten javasolt. Eredményesen gyógyítja az olyan felső légúti megbetegedéseket, mint a krónikus melléküreg gyulladás, vagy az allergia, de náthás tünetek kezelésére is kifejezetten ajánlott gyógymód felnőttek és gyerekek számára egyaránt.
-
Akciós termékMentás himalája Fürdősó 1kgOriginal price was: 1390 Ft.1190 FtCurrent price is: 1190 Ft.
-
Levendulás himalája Fürdősó 1kg1390 Ft
Jól alkalmazható kezelés továbbá alsó légúti hörghurut, vagy tüdőgyulladás akut fázisa után, tüdőtágulat esetén, de sikeres terápiás lehetősége lehet például a dohányzás következtében kialakult heveny köhögésnek is.
A sóterápiához hasonló hatást érhetünk el “kicsiben” sópipa alkalmazásával, ami különösen allergiások és akár asztmások számára is megkönnyebbülést hozhat. Allergia és megfázás esetén jó szolgálatot tehetnek a sós vizes orrspray-k és orröblítő kannák is. És persze ne feledkezzünk meg a népszerű sólámpáról, amelynek hatásairól és használatáról is írtunk bővebben. (Lásd sólámpa hatásai)
Még egy dologról nem volt szó, pedig érdemes kiemelni: az adalékmentes, természetes sófajták a táplálkozás minőségét is alapvetően meghatározhatják.