Párologtató só
Légúti betegségek az év bármely szakaszában jelentkezhetnek. Ezek ellen azonban mi magunk is tehetünk, ráadásul otthon, mindenféle komolyabb beavatkozás nélkül. Az egyetlen dolog amire szükségünk lesz nem más, mint a párologtató só. A párologtató só alkalmazása meglehetősen egyszerű, cserébe számtalan jótékony hatással rendelkezik.
A párologtató só jótékony hatásai
A párologtató só legfontosabb jótékony hatásai közé tartozik a légúti panaszok enyhítése és megszüntetése. A légzés során megannyi baktérium és por kerül a légutakba, ahol később lerakódnak. A belélegzett sókristályok azonban képesek lekötni a baktériumokat és a port, így azok a köhögéssel együtt távozhatnak.
A párologtató só antibakteriális hatású, elpusztítja a gombákat és fertőtleníti a légutakat. Emiatt pedig kiválóan alkalmas az allergiás és asztmás tünetek kezelésére, de a szénanátha, a hörghurut gyulladás, és a szmog okozta kellemetlenségek ellen is hasznos. A párologtató só enyhíti az arcüreggyulladást, a dohányzásból származó kellemetlenségeket, és a szívritmuszavart. Szabályozza a vérnyomást, és csökkenti az alvászavart.
A párologtató só az immunrendszer erősítésében is szerepet vállal, így hozzájárul a teljes szervezet egészségének fenntartásához. Fontos! Párologtatáshoz kizárólag természetes sót használjunk. A természetes sók mentesek a káros adalékanyagoktól, emiatt nem kell tartani semmilyen kellemetlen mellékhatástól.
Amellett, hogy a párologtató só gyógyítja a tüdőt és a légutakat, segít a stresszoldásban is. A só nyugtató hatása pozitívan hat az immunrendszerre is, és az alvás minőségét is javítja. A párologtató só enyhíti a nehézlégzést, megszünteti az orrdugulást, és csökkenti az asztmás rohamok intenzitását.
A párologtató sótál készítése
A párologtató só jótékony hatásait akkor érzékelhetjük a leginkább, ha kihelyezünk egy párologtató sótálat. A sótálban az a jó, hogy elég egyszer elkészíteni, és utána hosszabb ideig semmi dolgunk vele. Ez idő alatt viszont folyamatosan párolog a só, ami jelentősen felfrissíti az otthoni levegőt.
Az ideális sótál elkészítéséhez keressünk egy üvegedényt vagy üvegtálat. A tál mérete függ a szoba nagyságától is, hiszen nem mindegy, hogy mekkora terület levegőjét szeretnénk megtölteni és fertőtleníteni a sóval. Az üvegedénybe töltsünk nagyjából 1-2 kg párologtató sót, majd öntsük fel vízzel addig, amíg el nem lepi. Arányaiban nézve egy 3:1-es arányú sós oldatra van szükség.
Ezután hagyjuk állni az oldatot körülbelül egy óráig. Ekkor az oldat telített, vagyis 26%-os lesz. Amennyiben a sókristályok nem oldódnak fel tökéletesen, érdemes újra feltölteni az üveget tisztított vagy ásványvízzel.
Az oldat elkészítése után helyezzük ki a tálat. Néhány hét elteltével a só ki fog csapódni az edény falára, és szemet gyönyörködtető látványt nyújt. Az esztétikus megjelenés azonban nem minden. A kicsapódott só miatt megnő a párolgási felület, így sokkal hatékonyabb lesz a párologtató sótál működése. Télen jobban véd a vírusoktól és baktériumoktól, nyáron pedig a nehézlégzéstől.
Érdemes berakni egy tálcát a sótál alá, mivel az edény falára kicsapódott sókristályok kivezetik a vizet a tálból, nagyszerű nedvszívó képessüknek köszönhetően. Ezt követően nincs más dolgunk, mint folyamatosan pótolni a tálból elpárolgó vizet. 1-2 hónapos használat után a sót is újra kell tölteni.
A párologtató só használata
A párologtató só használata nem bonyolult, de van néhány tanács, amelyet érdemes betartani a hatékonyabb eredményért. Először is fontos, hogy a párologtatáshoz nincs szükség külön hőre. A só szobahőmérsékleten is tökéletesen párolog. Mindazonáltal, ha hőforrás közelébe helyezzük, vagyis kályha mellé, vagy radiátorra, jóval intenzívebb hatást érhetünk el.
A száraz, meleg levegőben gyorsabban párolog a só, de a hatása is erősebb lesz. Ugyanakkor számolni kell azzal, hogy gyorsabb párolgás mellett gyorsabban fogy a víz és a só is, vagyis gyakrabban kell pótolni. Alapesetben 1 kg párologtató só 2-6 hónapra is elegendő lehet, de intenzív párolgás mellett elképzelhető, hogy 1-2 havonta újra kell tölteni.
Arra is érdemes figyelni, hogy egy darab párologtató tál nem lesz elég az egész lakásba. Ahhoz, hogy valóban felfrissítse a levegőt, minden szobába érdemes elhelyezni egyet. Vagy, ha nem szeretnénk ilyen sokat, akkor is legalább oda, ahol sok időt töltünk. Így például a hálószobában kifejezetten hasznos, hiszen az ágy mellé helyezve javítja az alvás minőségét.
Természetesen a nappali és a dolgozószoba is megérdemel egy saját párologtató tálat, hiszen ott is sokszor megfordulunk a nap folyamán. A párologtató só ráadásul nem csak a vírusok és baktériumok ellen véd, de az elektroszmog ellen is hatásos.
Melyik a legjobb párologtató só?
Egyértelműen kijelenthetjük, hogy a legjobb párologtató só az, amelyik teljesen természetes. Ide tartozik a parajdi só és a Himalája só. Ezeket a sókat kézzel bányásszák, és természetes formájukban kerülnek forgalomba. Ennek köszönhetően mentesek maradnak minden káros adalékanyagtól. Továbbá, a természetes sók tartalmaznak valamennyi őstengeri iszapot is, ami tovább növeli az értéküket.
Nálunk kiváló minőségű, természetes párologtató sók kaphatók, többféle kiszerelésben is. Szerezzen be még ma egy adagot, és kezdje el a párologtatást. A szervezete örülni fog neki!