Fullasztó köhögés csillapítása házilag

Fullasztó köhögés csillapítása házilag

A fullasztó köhögés rendkívül bosszantó lehet, hiszen megzavarja az éjszakai pihenést, de napközben is kellemetlenséget okoz. A köhögés mögött több kiváltó ok is állhat, amiket ismernünk kell a megfelelő kezelési módszer kiválasztásához. Szerencsére, a fullasztó köhögés csillapítása házilag is megoldható már, de vannak olyan esetek is, amikor muszáj orvoshoz fordulni.

Nézzük meg, hogy milyen fajtái lehetnek a fullasztó köhögésnek, milyen okok állhatnak a fullasztó köhögés hátterében, és hogyan kezelhetjük hatékonyan házilag! A cikkből az is kiderül, hogy mikor kérjünk orvosi segítséget. Ha később is szeretné hasznát venni tanácsainknak, mentse el a cikket a könyvjelzők közé, hogy bármikor könnyedén elérhesse!

A fullasztó köhögés fajtái

A köhögés valójában egy természetes reflex, amely arra szolgál, hogy a légutakba és a tüdőbe került irritáló anyagokat (por, füst) eltávolítsa. Az irritáló anyagok eltávolításához legtöbbször néhány köhögés is elég. Ha viszont intenzívebb, nehezen kontrollálható köhögés tör ránk, akkor fullasztó köhögésről beszélünk. A fullasztó köhögés megnehezíti a lélegzetvételt, és légszomjat okoz. A fullasztó köhögés általában a semmiből tör ránk, és rendkívül erőteljes.

A fullasztó köhögésnek alapvetően két fajtája van: hurutos és száraz. A hurutos köhögés szerepe, hogy megszabadítson bennünket a légutakba kerülő szennyeződésektől és a betegségek okozta hörgőváladéktól.

Vagyis, bármennyire is kellemetlen a váladék felszakadása, hurutos köhögés esetén rendkívül hasznos. Mivel a hurutos köhögés lényege, hogy eltávolítsa a lerakódott váladékot, nem érdemes köhögéscsillapítót bevenni, hiszen ezzel csak megakadályozzuk a légutak tisztulását.

Száraz köhögéskor nem szakad fel váladék, csupán az intenzív köhögés jelentkezik. Ennek hátterében elsősorban felső légúti fertőzések, influenza, nátha, és más vírusok állhatnak. Ilyenkor a köhögés akár hetekig is eltarthat. Ugyanakkor a száraz köhögés veszélyes is lehet, hiszen nem egyszer tüdőgyulladás, mellhártyagyulladás, vagy arcüreggyulladás áll a háttérben.

A fullasztó köhögésben az a legrosszabb, hogy nappal és éjszaka is jelentkezhet. Nappal még úgy ahogy el lehet viselni, bár sokszor már akkor is megterhelő. Az éjszakai köhögés azonban megzavarja a pihenést, ráadásul a többieket sem hagyja nyugodtan aludni. Ezért is lenne nagyon fontos a fullasztó köhögés csillapítása házilag.

Mi okozhat fullasztó köhögést?

A fullasztó köhögés hátterében több minden is állhat. A köhögés okait azért kell megismerni, mert azon múlik, hogy milyen módszerrel kezelhetjük a leghatékonyabban. Az egyik leggyakoribb kiváltó ok az asztma és a hörghurut. Azoknál, akik ilyen betegségekben szenvednek újra és újra begyulladnak a légutak, ami jelentősen megnehezíti a váladék, és az egyéb irritáló anyagok eltávolítását. A felhalmozódott váladék hatására fullasztó köhögési roham léphet fel.

A különféle fertőzések ugyancsak fullasztó köhögést okozhatnak. Az immunrendszer legyengülését követően a baktériumok és vírusok könnyedén megtámadják a légutakat, amelyek meglehetősen érzékenyen reagálnak. A fertőzések okozta nyálka lecsorog a garat hátulján, és köhögéshez vezet.

Természetesen nem csak baktériumok kerülhetnek a szervezetünkbe, hanem más anyagok is. A por, a füst, vagy valamilyen kemikália mind irritálják a légutakat, és a köhögés, mint védekező reflex lép fel. A szervezet így próbálja eltávolítani az idegen anyagokat.

Ugyanez a reakció történik az aktív és passzív dohányosok szervezetében is. A különbség az, hogy a nikotin megbénítja a légutakban található csillókat, így rengeteg méreganyag juthat a tüdőbe. Éjszaka, miután magukhoz tértek a csillók, elkezdik eltávolítani a felgyülemlett nyálkát, ami erős köhögéssel jár.

Az allergia, bizonyos vérnyomás kezelésre használt gyógyszerek, izomműködést befolyásoló betegségek, de még a félrenyelés is okozhat fullasztó köhögést. Mint ahogy a savas reflux is előidézhet köhögőrohamot.

A fullasztó köhögés csillapítása házilag: a legjobb praktikák

Ma már szerencsére nem okoz gondot a fullasztó köhögés csillapítása házilag. Enyhébb esetekben számtalan megoldás áll rendelkezésünkre, amivel enyhíthetjük a ránk törő köhögési rohamot. Lássuk a leghatékonyabb praktikákat!

A méz valóságos csodaszer, melyet hosszú idők óta használnak köhögés ellen. Ez a természetes szer elpusztítja a kórokozókat, erősíti az immunrendszert, és megnyugtatja a torkot. Nagyon könnyű adagolni, naponta 2-3 kanállal érdemes bevenni. Ráadásul nem csak magában fogyaszthatjuk, hanem teába keverve is. Már gyermekkortól kezdve alkalmazható.

A fullasztó köhögés ellen az egyik legjobb gyógyszer a sok folyadék. Ha erős köhögési rohamok lepnek meg bennünket, törekedjünk minél több folyadékot inni a nap folyamán. Már a víz is sokat használ, de a gyógyteák pluszban segítenek a fullasztó köhögés elűzésében. Az útifű, a hársfavirág, és a mezei kakukkfű kifejezetten hasznos hurutos köhögés ellen. Száraz köhögésre a bodzavirág és a fehér akác tea javasolt.

A gyömbér ugyancsak immunerősítő hatású, segíti a letapadt váladék kiürítését, és mérsékli a köhögési rohamokat. A gyömbér mellett érdemes megemlíteni a fokhagymát is. A fokhagyma nem csak a baktériumokat pusztítja el a szervezetünkben, hanem természetes köptetőként is szolgál.

A természetes házi gyógymódokon túl alkalmazhatunk vény nélkül kapható, köhögéscsillapító gyógyszereket is. Amennyiben ilyen gyógyszert választunk, mindig tartsuk be a betegtájékoztatóban leírt tanácsokat. Szükség esetén kérjük a gyógyszerész segítségét!

A fullasztó köhögés csillapítása házilag gyerekeknél

Gyerekek esetében igen hasonló módszerekkel csillapíthatjuk a fullasztó köhögést, mint ahogy az előbb felsoroltuk. Amire érdemes lehet még odafigyelni, az az orrspray. A köhögés csillapításában nagy szerepet játszik az orrjáratok tisztítása, és a megfelelő szellőzés. 

A gyerekek folyadék fogyasztására is figyeljünk. Ha kiszárad a torok, nehezebben szakad fel a lerakódott váladék, és a köhögés csak erősebb lesz. Nem muszáj a furcsa ízű gyógyteákat itatni velük, a lényeg, hogy folyamatosan pótoljuk testükben a folyadékot.

A fullasztó köhögés csillapítása sóval

Amiről eddig még nem esett szó, az a só. A fullasztó köhögés csillapítása házilag sóval is megoldható, méghozzá igen hatékonyan. A sót több módon is felhasználhatjuk a légutak tisztítására és a köhögés csillapítására.

Mindenekelőtt azonban szeretnénk leszögezni, hogy kizárólag természetes sóval érdemes próbálkozni. A parajdi só és a Himalája só is teljesen természetes, így az alkalmazásuk során semmilyen káros adalékanyag nem kerül a szervezetbe, és semmilyen mellékhatástól nem kell tartani.

A természetes sót használhatjuk inhaláláshoz. Forraljunk vizet, majd keverjünk hozzá néhány kanál természetes sót. Azután hajoljunk a gőzölgő víz fölé, és takarjuk le a fejünket egy törölközővel. Lélegezzük be a sót, és hagyjuk, hogy kitisztítsa a légutakat.

A só gyulladáscsökkentő hatással bír, és segít felszakítani a lerakódott váladékot. Ezt a hatást úgy is elérhetjük, ha naponta többször sós vízzel gargalizálunk. A meleg sófürdő ugyancsak rendkívül hatásos, ráadásul segít ellazulni és relaxálni, vagyis kissé kipihenhetjük magunkat a köhögéssel töltött éjszaka után.

A sót passzívan is alkalmazhatjuk, mégpedig párologtató só formájában. Készítsünk sós oldatot vízből és sóból, majd helyezzük el az ágyunk mellett. A folyamatosan párolgó só felfrissíti a levegőt, a légutakba jutva pedig kitisztítja azokat.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Bármennyire is hatékonyak az otthoni módszerek, bizony előfordulhat, hogy a fullasztó köhögéssel orvoshoz kell fordulni. Erre akkor lehet leginkább szükség, ha a köhögés nem csupán néhány napig, hanem hosszabb ideig is elhúzódik, ráadásul erős roham formájában jelentkezik.

Ne habozzunk orvoshoz fordulni akkor se, ha a köhögést éjszakai izzadás, légszomj, láz, zihálás, vagy mellkasi fájdalom kíséri. A nehéz, sípoló légzés, a hátfájdalom, és a nyelési nehézségek ugyancsak intő jelek, amit nem szabad figyelmen kívül hagyni. Ilyen esetekben azonnal keressünk fel egy orvost!

Kezdőlap » Blog » Fullasztó köhögés csillapítása házilag