A légzőszervek megbetegedése igen csak megnehezíti az életünket, ráadásul rendkívül veszélyes is tud lenni. Az egyik leggyakoribb légúti probléma az asztma. A közhiedelemmel ellentétben az asztma nem csupán gyerekkorban, hanem az élet bármely szakaszában kialakulhat. Az asztma ellen nem találtak még végleges megoldást, ugyanakkor a tüneteket ma már hatékonyan enyhíthetjük.
Az orvosi kezelés minden esetben kötelező, habár számos természetes módja is van az asztmás tünetek kezelésének. Ebben a cikkben megvizsgáljuk az asztma tüneteit, a kiváltó okokat, és a leghatékonyabb természetes gyógymódokat.
Mi az asztma?
Az asztma, orvosi nevén asthma bronchiale, egy krónikus betegség. Az asztmás személyek légutai érzékenyebbek, ezért érzékenyebben reagálnak az olyan irritáló környezeti hatásokra, mint a pollen, a poratka, az állatszőr, a hideg levegő, vagy a dohány füst. Ilyenkor megduzzadnak a hörgők nyálkahártyái, a hörgőcskéket körbevevő izmok összehúzódnak, és sűrű váladék keletkezik. Ezt hörgőgörcsnek nevezik.
A hörgőgörcs hatására összeszűkülnek a légutak, ami hátráltatja a levegő szabad áramlását, elsősorban a kifújás közben. Emiatt pedig gyorsabban kell levegőt venni, ami légszomjhoz vezet. A légszomj mellett a köhögés, a fulladás, és a mellkasi szűkület ugyancsak jellemző tünete az asztmának.
Tudni kell, hogy az asztmás tünetek nincsenek állandóan jelen, hanem időszakosan, rohamokban jönnek elő. Leginkább akkor, amikor az érzékeny légutak irritáló hatással találkoznak. Persze, nem feltétlenül allergiás eredetű az asztmaroham. Mint ahogy azt sem állíthatjuk, hogy az asztmás tünetek mindig megegyeznek. A kiváltó okok, a tünetek, és a tünetek súlyossága mindenkinél más, az egyéntől függ.
-
Akciós termékParajdi párologtató só 2kgOriginal price was: 1900 Ft.1750 FtCurrent price is: 1750 Ft.
-
Akciós termékLevendula touch roll-on 10mlOriginal price was: 2590 Ft.2290 FtCurrent price is: 2290 Ft.
-
Akciós termékParajdi sótömb 100kgOriginal price was: 49000 Ft.40000 FtCurrent price is: 40000 Ft.
Azt azonban bátran kijelenthetjük, hogy az asztma ellen minden esetben szükség van orvosi beavatkozásra. Ha úgy gondolja, hogy asztmában szenved, azonnal keressen fel egy szakorvost, és kérje a segítségét!
Az asztma jellemző tünetei
Ahogy az előbb is említettük, az asztma tünetei elsősorban az egyéntől függ, mint ahogy az is, hogy mennyire súlyosak. Most azonban felsoroljuk a leggyakoribb asztmás tüneteket. Az első a nehézlégzés, amikor a beteg úgy érzi, hogy nem tud mélyet lélegezni, és nehezen veszi a levegőt.
A folyamatos köhögés szintén gyakori tünet. A száraz és irritáló köhögés határozottan az asztmára utal. És ami a legrosszabb, hogy éjszaka és hajnalban sokkal erősebben jelentkezhet, mint napközben.
A légutak beszűkülése és elzáródása miatt az asztmás beteg ziháló, sípoló hang kíséretében veszi a levegőt. A szűk légutak miatt lassabban történik a kilégzés is. A mellkasi feszülés és nyomás, valamint a légzés felgyorsulása ugyancsak jellemző tünetei az asztmának.
Fontos tudni, hogy ezek a panaszok időszakosan lépnek fel. Egyszer felerősödnek, utána enyhülnek. Amennyiben a tünetek tartósan fennállnak, és nem akarnak enyhülni, esetleg súlyosbodnak is, a betegnek orvos által előírt, rohamoldó szerekre van szüksége.
Az asztma típusai
Az asztma típusai közül kettőt különböztetünk meg. Az egyik az allergiás asztma, amikor a tünetek allergének miatt jelentkeznek. A másik típus a nem allergiás asztma, amikor a panaszokat elsősorban fizikai terhelés okozza (és nem valamilyen allergiás reakció).
Az asztma súlyosságát tekintve 4 különböző fokozatba oszthatjuk. A leggyengébb változat az időszakos asztma, amikor a panaszok csak időszakosan jelentkeznek, és nem zavarják az éjszakai pihenést.
A második az enyhe, de tartós asztma. Ilyenkor hetente többször is jelentkezhetnek a tünetek, és valamennyire hatással vannak a mindennapi tevékenységekre. Hetente egyszer-kétszer a hörgőtágító használata is kötelező.
A harmadik stádium a mérsékelt asztma. Ebben az esetben akár minden nap felléphetnek a panaszok, és az éjszakai pihenést is többször megzavarják. A fizikai terhelést nehézlégzés követi. A hörgőtágító már minden nap szükséges.
A legdurvább fokozat a súlyos asztma, amikor naponta többször is jelentkeznek a panaszok. Az éjszakai pihenést is jelentősen zavarják, és a mindennapi tevékenységeket is befolyásolják. Ilyenkor naponta többször is használni kell a hörgőtágítót.
Az asztma leggyakoribb okai
Ugyan az asztma okai nem teljesen ismertek, azért így is van számos olyan körülmény, amely asztmás reakciót vált ki a szervezetből. Ide tartozik a genetikai hajlam, a helytelen életmód, és a környezetben található allergén anyagok, mint például a pollen, vagy az állatszőr.
Megemlítenénk még a fertőzéseket is, főleg azokat, amelyek a felső légutakat támadják, illetve a dohányzást, mint káros szenvedélyt. Az sem kizárt, hogy az immunrendszer túlzott reakciója miatt lépnek fel az asztma tünetei.
Az asztma kivizsgálása
Ha azt tapasztaljuk, hogy hetente többször is kínoz bennünket a légszomj, haladéktalanul keressünk fel egy szakorvost. Az asztma kivizsgálása során a páciens belefúj egy spirométerbe. Ha a beteg kilégzése lassuk, hörgőtágítót kap, majd újra bele kell fújnia. Amennyiben az előzőnél jobb eredményt kap, asztmában szenved. Szükség esetén az orvos elvégez egy provokációs tesztet is, ami enyhe hörgőszűkületet okoz. Pozitív teszt esetén a asztma diagnózisa biztos.
Az asztma kivizsgálása még magában foglal egy esetleges allergiavizsgálatot, egy vérvizsgálatot, egy mellkasröntgent, CT-t, a gyomor pH-vizsgálatát, és a nyelőcső vizsgálatát. Ezek a vizsgálatok mind a diagnózis felállítását segítik.
Az asztma ellen természetesen
Az orvosi kezelés mellett természetes módokon is küzdhetünk az asztma ellen. Nézzük meg, hogy melyek azok a praktikák, amelyeket egyedül, otthon is hatékonyan alkalmazhatunk!
Életmód átalakítás
Rendkívül egyszerű megoldás, ha megpróbálunk változtatni a mindennapi életvitelünkön. Mit értünk ez alatt? Például azt, hogy mindig az időjárásnak megfelelően öltözködünk. Ezáltal elkerülhetjük a felesleges megfázást, és meghűlést, amik asztmás rohamokhoz vezethetnek.
Figyeljünk oda a rendszeres és változatos táplálkozásra is. Jelentősen növelhetjük az immunrendszerünk ellenállását, ha csökkentjük a félkész, illetve a túl zsíros ételek fogyasztását. Törekedjünk minél több friss, rostokban gazdag zöldséget és gyümölcsöt enni.
A rendszeres testmozgás, és a pihentető alvás ugyancsak hozzájárul az asztmás problémák enyhítéséhez. Mint ahogy az is, ha kerüljük a rohamokat kiváltó tényezőket (triggereket), például a pollent, az állat szőrt, vagy a dohány füstöt.
Gyógynövények és vitaminok
Fokozzuk a napi gyógynövény fogyasztást és a vitamin bevitelt. A csalán, az ánizs, az édesgyökér, és a ginkó-biloba segítenek a hörgők váladékának felszakításában és tisztítják a légutakat. A káposzta, hagyma, padlizsán, paradicsom, grapefruit, petrezselyem, oregánó, és zsálya szintén tartalmaznak asztma elleni hatóanyagokat és vitaminokat.
Sóterápia
A sóterápia egyre népszerűbb megoldás az asztma ellen, és nem véletlenül. A sóbarlangok, a sószobák és sókabinok levegője rendkívül pozitívan hat a légutakra. Éppen ezért nem csak asztmás betegeknek ajánlott.
Mivel már kapható természetes sótégla is, akár az otthonunkban is létrehozhatjuk a sószobák atmoszféráját. A sóterápia lényege, hogy rendszeresen, kúraszerűen végezzük. Ezért is fontos, hogy az otthonunkban is rendelkezésre álljon.
-
Parajdi sótégla 20*10*5cm3790 Ft
-
Himalája sótégla 20*20*3,75cm2490 Ft
-
Akciós termékSótégla sütéshez, szervírozáshoz 30*20*3,8cmOriginal price was: 7500 Ft.6900 FtCurrent price is: 6900 Ft.
Amennyiben nem áll módunkban sótéglából építeni, használhatunk sópárnát, sótálat, és sópipát is. A lényeg, hogy a sóterápiához csakis természetes sókristályt alkalmazzunk!
A só szerepe az asztma megelőzésében
És hogy miért olyan hatékony a só asztma ellen? Azért, mert a só részecskéi megtisztítják a légutakat. Felszakítják a letapadt váladékot, csökkentik a gyulladást, és enyhítik a légzési nehézséget.
Arra azonban minden esetben ügyeljünk, hogy kizárólag természetes sót használjunk az asztma elleni küzdelem során. A parajdi só és a Himalája só kiváló megoldás, ugyanis ezeket kézzel bányásszák, és mindenféle ipari beavatkozás nélkül kerülnek forgalomba. Ennek köszönhetően pedig mentesek maradnak minden káros adalékanyagtól.
Ugyanakkor a természetes sók 84 féle ásványi anyagot tartalmaznak, amelyek hatalmas segítséget jelentenek a légúti problémák enyhítésében.
Semmi sem helyettesíti az orvosi kezelést
Bármennyire is hatékonynak tűnnek a természetes kezelési módok, az asztmával minden esetben orvoshoz kell fordulni. Az orvostól kaphatunk rohamoldó szereket, és inhalátort, amivel közvetlenül a légutakba juttathatjuk a hatóanyagokat.
A gyógyszereken túl az orvos segít felkészülni a betegnek az asztma kezelésére, és a tünetek enyhítésére. Az oktatás alatt megtanulják, hogyan kontrolálhatják a betegségüket, és miként javíthatnak az életminőségükön.
Így, már az első asztmás tünetek észlelésekor keressünk fel egy szakorvost, majd szedjük rendszeresen a felírt gyógyszereket. Ha pedig új kiegészítővel próbálkozunk, ugyancsak kérjük ki az orvos véleményét!