A sós ülőfürdő egy régóta bevált módszer a különféle egészségügyi problémák kezelésére. Az ásványi anyagokban gazdag természetes sók jótékony hatással vannak a bőrünkre és a szervezetünkre, miközben a meleg víz segít a relaxálásban és csillapítja a fájdalmat. Egyre többen fedezik fel a sós ülőfürdő gyógyító erejét, és azt, hogy nemcsak ellazulásra jó, hanem konkrét egészségügyi problémák enyhítésére is. Ehhez azonban szükség van a megfelelő fürdő elkészítésére, és annak körültekintő használatára. Nézzük meg, mit és hogyan érdemes csinálni.
Sós ülőfürdő: mikor van rá szükség?
A sós ülőfürdő kiváló módszer a különböző betegségek és tüneteik enyhítésére. Hogy miért? Azért, mert az ülőfürdő során a test közvetlenül érintkezik a sóval és a vízzel, ezáltal az ásványi anyagok sokkal gyorsabban felszívódnak, és intenzívebben fejtik ki jótékony hatásaikat.
A sós ülőfürdőt kiemelten ajánljuk nőgyógyászati problémák kezelésére. Sok nő küzd időnként olyan problémákkal, mint a hüvelygyulladás vagy a hüvelygomba. Ezek a problémák gyakran a hüvely természetes mikroflórájának megváltozásából adódnak, hátterükben pedig antibiotikumos kezelés, hormonális változások vagy stressz áll.
- Akciós termékHimalája sótégla 20*10*5cm 100dbOriginal price was: 138000 Ft.129000 FtCurrent price is: 129000 Ft.
- Akciós termékHimalája sómalom (rózsaszín) 200grOriginal price was: 2190 Ft.1650 FtCurrent price is: 1650 Ft.
- Akciós termékLee Garden-relaxációs szettOriginal price was: 12990 Ft.9990 FtCurrent price is: 9990 Ft.
A sós ülőfürdő segít a hüvely a természetes egyensúlyának helyreállításában, mivel a só enyhén fertőtlenítő hatású. A fürdő csillapítja a viszketést, enyhíti a gyulladást, és támogatja a bőr regenerálódását. Ráadásul, a rendszeres sós ülőfürdőzéssel csökkenthetjük a hüvelyi diszkomfortot és az irritációt.
Ez különösen hasznos lehet a hüvelygomba kezeléséhez. A kellemetlen és gyakran visszatérő probléma sok nő életét megnehezíti. Ugyanakkor, a sós ülőfürdő természetes módon támogatja a hüvelyi pH helyreállítását, és visszaszorítja a gombás fertőzéseket. A só fertőtlenítő hatásának köszönhetően csökkenti a gyulladást, és megszünteti a kellemetlen viszketést és égő érzést.
A sós ülőfürdő hatékonyan enyhíti a végbéltáji problémák (pl. aranyér) tüneteit. Ahogy az előbb mondtuk, a só fertőtlenítő hatású, és képes csökkenteni a gyulladást. Ehhez hozzájön a meleg víz, amely javítja a vérkeringést és felgyorsítja a gyógyulási folyamatot. Az ülőfürdő csökkenti a duzzanatokat, enyhíti a fájdalmat, és elősegíti a sérült szövetek regenerációját. Érdemes közvetlenül a székletürítés után alkalmazni, mert az irritáció ilyenkor a legerősebb.
Nagyon gyakori probléma a húgyúti fertőzések és a felfázás, különösen nők esetében. A sós ülőfürdő fertőtlenítő hatása révén segít megtisztítani az érintett területeket, és csökkenti a gyulladást. A meleg sós víz ellazítja az alhasi izmokat és enyhíti a felfázás okozta kellemetlen tüneteket. A sós fürdő nem csak a problémák kezelésében segít, hanem a baktériumok elszaporodásának megakadályozásában is.
A sós ülőfürdő jótékony hatásai
Azt már látjuk, hogy milyen esetekben érdemes sós ülőfürdőt alkalmazni, és azt is, hogy miként segítenek az adott problémák kezelésében. A konkrét problémák enyhítésénél azonban jóval többet is kaphatunk egy sós ülőfürdőtől. Vagyis, olyankor is érdemes élni vele, amikor nem szenvedünk a felsorolt betegségek egyikében sem. A sós ülőfürdő ugyanis jelentős mértékben növeli a szervezet ellenállóságát, és hozzájárul az egészséges életvitel fenntartásához. Lássuk, hogyan!
Mivel a só természetes fertőtlenítő, kiváló megoldás bőrproblémák kezelésére. Ekcéma, pikkelysömör, kiütések vagy egyéb irritációk esetén a sós víz tisztítja a bőrt és eltávolítja a baktériumokat és a gombákat. Az apróbb vágások, karcolások és horzsolások is gyorsabban gyógyulnak a sós ülőfürdő hatására, mivel a só hozzájárul a seb tisztulásához és a fertőzések megelőzéséhez.
A sós ülőfürdővel serkenthetjük testünk vérkeringését is. Ez különösen fontos a gyulladások és fájdalmak csökkentéséhez. A jobb vérkeringésnek köszönhetően az oxigén és tápanyagok gyorsabban eljutnak a sejtekhez. Így a regenerációs folyamatok is gyorsabban történnek. Ha például aranyérrel küzdünk, a jobb vérkeringés segíti a fájdalom csökkentését és a gyógyulás felgyorsítását.
A sós ülőfürdő a testre és az elmére is pihentetően hat. A meleg víz ellazítja az izmokat, a só pedig nyugtatja a bőrt és a szöveteket. A sós ülőfürdőt gyakran használják stresszes, fáradt időszakokban, mivel segít az elme és a test egyensúlyának visszaállításában. Nincs is annál jobb, mint egy nehéz nap végén elnyúlni egy kellemes sós ülőfürdőben, és hagyni, hogy a só és a meleg víz megnyugtassa az idegrendszert és enyhítse a feszültséget.
Ne felejtkezzünk meg a sós ülőfürdő görcsoldó hatásáról sem. Izomgörcsök esetén nagyon hatékony lehet ez a fajta kezelés. A meleg sós víz segít ellazítani az izmokat, oldja a görcsöket, és javítja a vérkeringést. Ezáltal a fájdalom is enyhül. Sportolóknak és olyanoknak ajánljuk, akik gyakran küzdenek alhasi fájdalmakkal vagy izomfeszültséggel.
A sós ülőfürdő előkészítése
A sós ülőfürdő elkészítése meglehetősen egyszerű, de néhány részletet érdemes figyelembe venni, mert csak így érhetjük el a maximális eredményt.
Először is, nagyon fontos, hogy kizárólag természetes sót használjunk a fürdőhöz. A legjobb fürdősó a parajdi só, vagy a Himalája só. Ezek a természetes sók 84 féle ásványi anyagot tartalmaznak, amelyek különösen jó hatással vannak a szervezetre. A parajdi sóban ráadásul megtalálható még az őstenger iszapja, ami tovább növeli az értékét.
Ezek a természetes sók tehát nagymértékben támogatják a bőr és a szövetek gyógyulását. A irritáció elkerülése érdekében tartózkodjunk a felesleges adalékok használatától. A hagyományos konyhasóval is az a baj, hogy mire eljut hozzánk, több mint kétezer vegyi beavatkozáson megy keresztül. Ezzel szemben a parajdi só és a Himalája só természetes állapotában kerül forgalomba, vagyis pont úgy, ahogy kibányászták.
A sós ülőfürdő elkészítéséhez szükség lesz még egy kádra, vagy dézsára. Ezt töltsük fel vízzel. A víz hőmérséklete legyen kellemesen meleg, de ne túl forró. Az ideális hőmérséklet körülbelül 37-38°C. A túl forró víz fokozhatja a bőr irritációt, de akár ki is száríthatja. Ugyanakkor, a túl hideg víz nem éri el a kívánt lazító és görcsoldó hatást.
A vízhez adjuk hozzá a kiválasztott természetes sót. Egy kádnyi vízbe nagyjából 1-2 csésze sót kell tenni. Ha kisebb ülőfürdőt, esetleg sós lábfürdőt készítünk, akkor kevesebb só is elegendő. Az megfelelő koncentráció eléréséhez mindig mérjük ki előre a sót, és jól keverjük el a vízben.
A sós ülőfürdő menete
Miután elkészült a fürdő, nincs más dolgunk, mint belemerülni, és élvezni jótékony hatásait. A sós ülőfürdő ideális időtartama 15-20 perc. Ez elegendő idő ahhoz, hogy a só felszívódjon, és kifejtse pozitív hatását, és a meleg víz is képes ellazítani az izmokat.
- Akciós termékHimalája sótégla 20*10*5cm 100dbOriginal price was: 138000 Ft.129000 FtCurrent price is: 129000 Ft.
- Akciós termékParajdi sótömb 100kgOriginal price was: 49000 Ft.45000 FtCurrent price is: 45000 Ft.
- Akciós termékHimalája só 2-5mm 100kgOriginal price was: 43960 Ft.42960 FtCurrent price is: 42960 Ft.
A legjobb eredményt akkor érhetjük el, ha hetente 2-3 alkalommal veszünk sós ülőfürdőt. Egy ilyen kúra általában 4-6 hétig tart, de a konkrét probléma függvényében akár tovább is alkalmazható. Erről érdemes megkérdezni egy szakorvost, és vele megbeszélni a részleteket.
Nagyon fontos, hogy a sós ülőfürdő után ne törölközzünk meg azonnal. Hagyjuk, hogy a bőr magától megszáradjon, különösen az érzékeny területeken. Így a só képes természetes módon felszívódni a bőrünkön keresztül. Ellenben a törölközővel csak megdörzsöljük a bőrt és irritációt okozunk.
Mikor nem ajánlott a sós ülőfürdő?
A számtalan jótékony hatás ellenére a sós ülőfürdő sem ajánlott minden esetben. Vannak olyan helyzetek, amikor jobban járunk, ha kihagyjuk a fürdőzést. Ilyen például, ha nyílt sebünk van. Akkor is érdemes tartózkodni tőle, ha a sós ülőfürdő hatására allergiás reakciót észlelünk magunkon, mint például bőrkiütés, csalánkiütés vagy bőrfertőzés. Más betegség esetén konzultáljunk orvosunkkal.