Fürdősó házilag: öt recept a tökéletes relaxációhoz

Fürdősó házilag: öt recept a tökéletes relaxációhoz

Elcsigázva hazaérsz a munkából, vagy a laptop mellől szédülsz éppen az ágyra, és csak arra vágysz, hogy kinyújtóztasd magad, valahogy regeneráld a tested és a lelked?

Erre a legjobb megoldás egy forró fürdő, amelyet úgy tehetsz még kellemesebbé, ha feldobod egy igazi, házi készítésű fürdősóval. Persze boltban készen kaphatót is vásárolhatsz, de a saját magad által készített fürdősó nagy előnye, hogy pont olyan lesz, amilyet szeretnél, és pontosan csak az kerül bele, amire te is igent mondasz.

Nincs adalékanyag, nincs allergén, csak a tiszta, egészséges, természetes alapanyagok, amelyek számodra a legideálisabbak. Ezek pont azt a hatást fogják nyújtani, amelyre vágysz, akkor, amikor szeretnéd. Legyen szó lazításról, stresszcsökkentésről, vagy csupán a bőröd hidratálásáról, mindenre van ideális fürdősó kombináció.

Ebben a cikkben összeszedtük neked a legszuperebb recepteket, amelyek alapján, vagy amelyeket kiegészítve elkészíthetheted a hozzád, vagy az aktuális hangulatodhoz legjobban illő keveréket.

A legfontosabb alapanyag a fürdősóhoz 

Kezdjük először is azzal, hogy melyek a fürdősó legfontosabb alapanyagai. Természetesen a legfontosabb a só, és ennél még lényegesebb, hogy ez jó minőségű legyen. Számos recept kering az interneten a konyhasó alapú házilagos fürdősókról, és persze, elkészíthetjük azzal is, de ezekhez a keverékekhez érdemesebb kifejezetten a fürdéshez ajánlott sókat, például parajdi sót, vagy himalája sót használni.

Ennek az oka, hogy ezek a sók a természetből, tisztán bányászva érkeznek meg otthonainkba. A parajdi só azon túl, hogy számos különböző ásványi anyagot tartalmaz, megtalálható benne az a természetes őstengeri iszap is, amely a parajdi változat különlegességét adja. A kézzel bányászott és aprított parajdi só mindezek mellett mentes minden környezeti szennyeződéstől és adalékanyagtól is.

A rózsás színéről felismerhető himalája só pakisztáni bányákból származik, innen exportálják a világ számos pontjára. A himalája sót kézi fejtéssel bányásszák, és később sem esik át ipari kezelésen, ezért szintén mentes mindenféle hozzáadott vegyi anyagtól. A himalája só a nátrium-klorid mellett, a parajdi sóhoz hasonlóan, számos természetes ásványi anyagot tartalmaz, amelynek köszönhető, hogy fogyasztása és használata hozzájárul az egészségesebb élet fenntartásához.

Ez a két sótípus tehát, amelyeket nyugodtan választhatod a keveréked alapjául. Ezen kívül akár de a jó minőségű tengeri só is kielégítő választás. Ehhez jöhetnek hozzá majd a különböző olajok. Például használhatunk kókusz-, mandula-, olíva-, vagy akár bolti babaolajat is, amelyek a bőr táplálásáért lesznek majd felelősek. És akkor ott vannak még a különböző hozzáadott illóolajok, amelyek az aromaterápiás hatást fokozzák.

A keveréket végül (és igény esetén) szárított, vagy friss virágokkal, gyümölcsökkel, például levendulával, kamillával, rózsával, citrommal, naranccsal, vagy akár mentával is feldobhatjuk. Olyan különleges hozzávalókkal is kísérletezhetünk, mint a méz, vagy a tej. Attól függően, hogy milyen típusú fürdőre vágyunk, úgy kombináljuk a különböző aromákat, kiegészítő növényeket, elemeket. 

Élvezetes és mutatós kiegészítő továbbá, ha a keverékhez néhány csepp ételfestéket csepegtetünk, vagy az ásványi eredetű mica porok bármelyikét hozzákeverjük. Ez esetben nem csak illat- és hatóanyag-, de színorgiában is részed lehet, nem utolsó sorban pedig mutatós ajándékként bárkit meglephetsz vele kortól és nemtől függetlenül.

Ha ezek után kellően fel vagy már tüzelve, mutatunk néhány alap ötletet és receptet, amelyeket nyugodtan gondolj tovább, kísérletezz velük, hogy megtaláld a hozzád leginkább illő verziót!

Levendulás fürdősó

Hozzávalók:

  • fél kg parajdi vagy himalája só
  • egy kanál szárított levendula
  • 5 csepp levendula illóolaj
  • 2 evőkanál olaj (kókusz-/olíva-/mandula-, vagy babaolaj)
  • igény esetén kék és piros ételfesték vagy mica por, amelyek keverékéből lila színt kapsz a végén

Elkészítés:

A hozzávalókat keverd össze egymás után, a homogén állag eléréséig. Tárold csatos üvegedényben, és akkor fürdőszobád mutatós kiegészítője is lehet. Külön csavar még, ha rétegesen töltöd az üvegbe: először egy réteg sót, aztán egy réteg színezett keveréket, vagy a sót és a szárított levendulát rétegezve érhetsz el egy mutatós, csíkos végeredményt.

Eukaliptuszos fürdősó

Hozzávalók:

  • 8 csepp olaj (az igazi a jojoba, vagy a kókuszolaj) 
  • 3 csepp eukaliptusz olaj
  • egy csésze parajdi vagy Himalája só
  • igény szerint fél csésze szódabikarbóna (és így kicsit pezsegni is fog)
  • tetszőlegesen néhány csepp zöld ételfesték, vagy egy fél teáskanál mica por

Elkészítés:

Az olajokat csepegtesd a sóra, majd keverd hozzá a szódabikarbónát és a színezéket. Kavard homogén állagúra, majd töltsd és tárold csatos üvegedénybe.

Izomlazító fürdősó

Hozzávalók:

  • fél bögre parajdi vagy Himalája só
  • fél bögre tengeri só
  • fél bögre szódabikarbóna 
  • 10 csepp bormenta illóolaj
  • 5 csepp rozmaring illóolaj

Elkészítés:

Keverd össze a sókat és a szódabikarbónát, majd csepegtesd hozzá az olajokat. Ha szeretnéd mentalevelekkel is kiegészítheted a keveréket. A homogén fürdősót töltsd zárható üvegbe.

Most mutatunk két olyan keveréket is, amely csupán egy fürdésnyi adag, ha esetleg csak egyszeri keverék kipróbálásához lenne kedved. Ha beleszeretsz, természetesen az adag arányaiban emelve több alkalomra is elegendő lesz.

Karácsonyi fürdősó (egyszemélyes adag)

Hozzávalók:

  • 5 evőkanál tengeri só 
  • 2 evőkanál parajdi vagy Himalája só
  • 1 evőkanál szódabikarbóna (elhagyható)
  • 1 evőkanál fahéj
  • 10 csepp narancs illóolaj

Elkészítés:

Keverd össze a sókat és a szódabikarbónát, majd szórd hozzá a fahéjat, végül csepegtesd hozzá az olajat. Ha szeretnéd szárított narancskarikákat, vagy narancshéjat is tehetsz a forró fürdőbe, így fokozva az aromaterápiás hatást.

Mézes-tejes fürdősó

Hozzávalók:

  • 3 evőkanál Himalája só
  • 1 evőkanál szódabikarbóna (elhagyható)
  • 1 evőkanál zsíros tejpor vagy 1-2 dl tej
  • 3 evőkanál méz
  • 4-5 csepp citrom

Elkészítés:

Keverd össze a száraz hozzávalókat, majd csepegtesd hozzá a tejet és a citromot, a legvégén pedig csorgasd hozzá a mézet. Ehhez a keverékhez nagyon jól illik a rózsa, ezért feldobhatod néhány csepp rózsaolajjal, vagy néhány szárított rózsaszirommal is a fürdőt.

Mikor ne használj fürdősót?

Fontos, hogy bár a só nagyon feldobja a forró fürdőnket, mégsem javasolt mindenkor. Kerüld a fürdősót (és általában a forró fürdőt is), ha nyílt sebeid vannak, vagy esetleg bőrgyulladásban szenvedsz.

Nem ajánlott továbbá lázas betegeknek, vagy súlyos szívbetegeknek sem, illetve a magas vérnyomás is kizáró ok lehet. Óva intik a sós-meleg fürdőtől (bármily kellemes is) a kismamákat, és a három évnél fiatalabb gyerekeket is.

Gyakori kérdések

Milyen sóból érdemes fürdősót készíteni házilag?

A leginkább ajánlott az olajosabb parajdi, vagy a narancsos Himalája só, de kiegészítésként tengeri só, vagy konyhasó is adható a keverékhez.

Milyen alapanyagokat adagoljak a fürdősóhoz?

A fürdősó alapját minden esetben a jó minőségű sók adják, ehhez keverhetünk olajokat, illóolajokat, szárított növényeket, gyümölcsöket, illetve természetes alapú színezékeket is. Különleges kiegészítője lehet a fürdőknek a méz, vagy a tej, de kísérletezzünk bátran, a variációknak csak a képzelet szabhat határt.

Kezdőlap » Blog » Fürdősó házilag: öt recept a tökéletes relaxációhoz